Ņemot vērā Publisko iepirkumu likuma 2.pielikumā ietverto pakalpojumu raksturu, pasūtītājam ir plaša rīcības brīvība uzaicināmo pretendentu izvēlē. Vienlaikus, kā jau norādīts iepriekš, tas neizslēdz Publisko iepirkumu likuma 2.pantā noteikto principu ievērošanu. Šajā sakarā jo īpaši ir uzsverams pienākums ievērot vienlīdzīgas attieksmes principu un no tā izrietošo pārskatāmības pienākumu. Pienākuma nodrošināt pārskatāmību galvenais mērķis ir garantēt, ka nepastāv favorītsma un līgumslēdzējas iestādes patvaļības risks (sk. Eiropas Savienības Tiesas 2010.gada 18.novembra sprieduma lietā C-226/09 29.punktu un 2004.gada 29. aprīļa sprieduma lietā C-496/99 111.punktu).
Atbilstoši Iepirkumu uzraudzības biroja izstrādātajām vadlīnijām iepirkuma komisija, noskaidrojot iespējamos pakalpojumu sniedzējus, izmanto jebkurus tai zināmos informācijas iegūšanas avotus un izvēlas pretendentu pēc objektīviem kritērijiem, piemēram, finansiālā izdevīguma, kvalitātes un citiem lietderības apsvērumiem (sk. https://www. iub. gov. lv/sites/default/files/upload/B_dalas_iepirkumi_2013_0.pdf.. aplūkots 2017.gada 8.februārī).
Ņemot vērā iepriekš minēto, uzaicināmo pretendentu izvēle nedrīkst būt patvaļīga. Attiecīgi pasūtītājam ir pienākums pierādīt, pēc kādiem kritērijiem pasūtītājs vadījās uzaicināmo pretendentu izvēlē.