[4] Saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 41.panta pirmo daļu pasūtītājs atlasa kandidātus un pretendentus saskaņā ar šā likuma 44., 45., 46., 47. un 48.pantā noteiktajām kvalifikācijas prasībām, pārbauda piedāvājumu atbilstību iepirkuma procedūras dokumentos noteiktajām prasībām un izvēlas piedāvājumu vai piedāvājumus saskaņā ar noteiktajiem piedāvājuma izvērtēšanas kritērijiem.
Tehniskās specifikācijas 8.1.punkts noteic, ka pēc būvobjekta nodošanas ekspluatācijā, izpildītājam ir pienākums, iesaistot atbildīgo ēku būvuzraugu, un, ja nepieciešams arī siltumapgādes, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu, elektroietaišu, ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu būvuzraugus ierasties būvobjektā, lai veiktu pārbaudi garantijas periodā 730 kalendārās dienas pēc būvobjekta nodošanas ekspluatācijā.
Garantijas perioda uzraudzības laikā izpildītājam ir jāveic regulāra būvobjekta apsekošana, saskaņā ar Konkursa nolikuma pielikuma Nr.3 speciālistu noslodzes grafiku, ieskaitot visus grafikā norādītos speciālistus (Tehniskās specifikācijas 8.1.1.apakšpunkts).
Saskaņā ar Tehniskās specifikācijas 8.1.2.apakšpunktu orientējoši būvobjekta apsekošanas periodi būvdarbu garantijas laikā, pirms tam ar Pasūtītāju saskaņojot precīzu ierašanās datumu, ir šādi: pirmajā garantijas gadā 1 x mēnesī pirmos 3 mēnešus (pēc būvobjekta nodošanas ekspluatācijā); pirmajā garantijas gadā, no 4. līdz 12. mēnesim, 1 x ceturksnī; otrajā garantijas gadā 2 x gadā (orientējoši aprīlī un oktobrī).
Konkursa nolikuma 3.pielikuma Noslodzes grafikā pretendentam ir jānorāda savu speciālistu plānotā noslodze (cilvēkdienās) un izmaksas gan būvdarbu izpildes periodā (pa mēnešiem), gan garantijas periodā (pa gadiem). Noslodzes grafikā norādīts, ka, aizpildot izmaksas par speciālistu ierašanos objektā, ir jāizvērtē pakalpojuma sniegšanas laika periods, iespējamā inflācija, kas darba procesā netiks indeksēta, un visas ar to saistītās izmaksas (transports, mēriekārtas, sakari, utt., atskaišu un defekta aktu sagatavošana). Noslodzes grafikā norādītās kopējās izmaksas gan par būvdarbu periodā, gan garantijas periodā plānotajiem pakalpojumiem ir tieši norādāmas pretendenta pieteikumā - finanšu piedāvājumā (Konkursa nolikuma 2.pielikums).
Pasūtītāja iepirkuma komisijas 2022.gada 17.februāra protokolā Nr.3 norādīts, ka Iesniedzēja Noslodzes grafikā ēku būvdarbu būvuzraugam norādītais cilvēkdienu skaits garantijas periodā neatbilst Tehniskās specifikācijas 8.punkta prasībām, un tas arī atzīts par iemeslu pretendenta piedāvājuma noraidīšanai. No Pasūtītāja rakstveida paskaidrojumā norādītā ir secināms, ka Pasūtītājs uzskata, ka ar Iesniedzēja Noslodzes grafikā norādīto speciālistu cilvēkdienu skaitu nav iespējams sniegt pakalpojumu būvdarbu garantijas laikā, t.i., veikt Tehniskās specifikācijas 8.1.2.apakšpunktā noteiktās pārbaudes.
Iesniegumu izskatīšanas komisija, izvērtējusi iepriekš minēto, norāda, ka iepirkuma procedūras dokumentos nav noteikts minimālais pretendenta speciālistu iesaistes laiks būvdarbu garantijas laika pārbaudēm. No Tehniskās specifikācijas 8.1.2.apakšpunkta izriet būvuzrauga pienākums būvdarbu garantijas laikā veikt noteiktu pārbaužu skaitu, bet ne Tehniskā specifikācija, ne Noslodzes grafiks tieši nenoteic prasību par noteiktu minimālo stundu vai cilvēkdienu skaitu.
Iesniegumu izskatīšanas komisijas ieskatā nav pamatoti argumentēt, ka Iesniedzēja piedāvājums neatbilst Tehniskās specifikācijas minimālajām prasībām par speciālistu cilvēkdienu skaitu pārbaudēm būvdarbu garantijas periodā, ja šādas prasības Tehniskajā specifikācijā nav noteiktas. Arī pats Pasūtītājs savā rakstveida paskaidrojumā nav norādījis, tieši kāds tad ir minimālais stundu/cilvēkdienu skaits, kas nepieciešams Tehniskajā specifikācijā noteikto pārbaužu veikšanai objektā.
Tāpat no Noslodzes grafika veidlapas, pretēji Pasūtītāja paskaidrojumā minētajam, arī neizriet, ka grafikā norādītajā speciālista laika patēriņā ir iekļaujams speciālista ceļā uz objektu pavadītais laiks. Šādu viedokli apstiprina arī Tehniskās specifikācijas 9.1. apakšpunktā noteiktais minimālais stundu skaits būvobjektā katram speciālistam būvdarbu periodā. Piemēram, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu būvuzraugam saskaņā ar Tehniskās specifikācijas 9.1.apakšpunkta tabulu būvdarbu periodā ir jāparedz vismaz 1 ierašanās reize vismaz 1 stundas apmērā 2 nedēļu periodā, kad notiek attiecīgie darbi, kopā vismaz 25 stundas. Šai Tehniskās specifikācijas prasībai nebūtu jēgas, ja minimālajā laika patēriņā par katru speciālistu vajadzētu ierēķināt atšķirīgu laiku, kurā speciālists varētu ierasties objektā atkarībā no speciālista dzīvesvietas/darba vietas adreses. Noslodzes grafikā ir noteikts tikai pretendenta pienākums paredzēt visas nepieciešamās izmaksas, attiecīgi arī ceļā pavadītā laika un transporta izmaksas, piedāvātajā speciālista cilvēkdienas cenā. Tādējādi Pasūtītāja vērtējums par to, ka Iesniedzēja Noslodzes grafikā nav norādīts pietiekams laika patēriņš pakalpojuma sniegšanai būvdarbu garantijas periodā, ir balstīts uz kļūdainu izpratni par to, kas tieši šajā laika patēriņā ir iekļaujams.
Tāpat Publisko iepirkumu likuma 41.panta astotajā daļā ir noteiktas pasūtītāja tiesības pieprasīt pretendentam, lai tiek izskaidrota tehniskajā un finanšu piedāvājumā iekļautā informācija. Proti, Pasūtītājam pirms lēmuma pieņemšanas bija iespējams lūgt Iesniedzējam paskaidrot, kā tas ar Noslodzes grafikā norādīto speciālistu laika patēriņu veiks Tehniskajā specifikācijā noteiktās pārbaudes garantijas periodā. Pasūtītājs konkrētajā gadījumā šīs tiesības nav izmantojis, lai gan bez šāda skaidrojuma, iesniegumu izskatīšanas komisijas ieskatā, pēc būtības nav iespējams objektīvi izvērtēt vai pakalpojumus garantijas periodā ir iespējams sniegt ar Iesniedzēja Noslodzes grafikā norādītajām speciālistu cilvēkdienām.
Ņemot vērā minēto, iesniegumu izskatīšanas komisija uzskata, ka Pasūtītāja iepirkuma komisijas secinājums par Iesniedzēja piedāvājuma neatbilstību Tehniskās specifikācijas 8.punkta prasībām nav objektīvi pamatots, līdz ar to lēmums par Konkursa rezultātiem ir atceļams.