Iesniegumu izskatīšanas komisija konstatē, ka Pasūtītājs ir veicis grozījumus Konkursa nolikumā (Iepirkumu uzraudzības biroja tīmekļvietnē 2020.gada 25.martā ir publicēts paziņojums par izmaiņām vai papildu informāciju), grozot Konkursa nolikuma pielikuma Nr.2 „Tehniskais piedāvājums” 2.punktu, kurā pēc veiktajiem grozījumiem ir noteikts, ka pretendentam ir jāiesniedz skice par plānotās jaunās ēkas vizuālo atainojumu, kas izvietota demontētās ēkas daļas ar kadastra numuru 0100 017 0067 004 vietā (atbilstoši Konkursa nolikumam un tehniskajai specifikācijai). Tādējādi iesniegumu izskatīšanas komisija secina, ka Pasūtītājs ir novērsis iesniegumā norādītās Iesniedzējam esošās neskaidrības par piedāvājumā iesniedzamo skici. Iesniegumu izskatīšanas komisija šajā sakarā arī norāda, ka iepirkuma procedūras dokumentos noteiktās prasības skaidro Pasūtītājs. Likuma 36.panta otrā daļa regulē kārtību, kādā pretendentiem ir tiesības pieprasīt papildu informāciju par nolikumā iekļautajām prasībām, kuras iesniedzējs konkrētajā gadījumā nav izmantojis. Iesniegumu izskatīšanas komisijas ieskatā Konkursa nolikumā noteiktā prasība ir skaidra un saprotama, proti, prasība skaidri nosaka kāda skice (vizuālais atainojums) ir jāiesniedz piedāvājumā, kura tiks vērtēta saimnieciski visizdevīgākā piedāvājuma vērtēšanas kritēriju ietvaros.
No Pasūtītāja paskaidrojumiem attiecībā uz noteikto vērtēšanas kritēriju, izriet ka Pasūtītājam šobrīd nav konkrētu nosacījumu par jaunās plānotās ēkas vizuālo izskatu (stāvu skaitu, materiālu, krāsu iespējām un citiem tamlīdzīgiem parametriem), līdz ar to pretendentam tiek dota brīva izvēle piedāvāt savu skatījumu jaunās ēkas vizuālajam izskatam.
Saskaņā ar Likuma 51.panta pirmo daļu pasūtītājs piešķir iepirkuma līguma slēgšanas tiesības saimnieciski visizdevīgākajam piedāvājumam. Likuma 51.panta otrā daļa noteic, ka saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu nosaka: 1) izmantojot cenu vai izmaksas, piemērojot efektivitātes pieeju (piemēram, vērtējot aprites cikla izmaksas); 2) ņemot vērā cenu vai izmaksas un ar iepirkuma līguma priekšmetu saistītus kvalitātes kritērijus, piemēram: a) kvalitāti, tai skaitā tehniskās priekšrocības, estētiskās un funkcionālās īpašības, pieejamību, atbilstību universālajam dizainam, sociālās un vides aizsardzības prasības, inovatīvos raksturlielumus un pārdošanas nosacījumus, b) iepirkuma līguma izpildes vadības struktūru un iesaistītā personāla kvalifikāciju un pieredzi, ja iepirkuma līguma izpildes kvalitāti var būtiski ietekmēt iesaistītā personāla kvalifikācija un pieredze, c) pēcpārdošanas pakalpojumus un tehnisko palīdzību, piegādes nosacījumus, piemēram, piegādes datumu, piegādes procesu un piegādes periodu vai piegādes pabeigšanas periodu.
Atbilstoši Likuma 51.panta piektajai daļai pasūtītājs nosaka konkurenci neierobežojošus un objektīvi salīdzināmus vai izvērtējamus piedāvājuma izvērtēšanas kritērijus.
Iesniegumu izskatīšanas komisija norāda, ka apstrīdētais vērtēšanas kritērijs nav aplūkojams atrauti no Konkursa nolikuma pielikuma Nr.2 2.punkta prasības par skices (vizuālā atainojuma) iesniegšanu. Savukārt, vērtējot kritēriju kopsakarā ar Pasūtītāja paskaidrojumos norādīto, iesniegumu izskatīšanas komisija secina, ka Pasūtītāja mērķis, nosakot minētās prasības, ir saņemt pretendenta piedāvātā risinājuma sākotnējās vizualizācijas un tās izvērtēt vērtēšanas kritēriju ietvaros. Šāda piedāvājumu novērtēšana pēc būtības ir atbilstoša Likumam 51.pantam, ļaujot Pasūtītājam novērtēt piedāvātā sākotnējā risinājuma estētiskās īpašības, kuras projektēšanas laikā var mainīties, kā to paredz tehniskās specifikācijas 4.11.punkts (projektēšanas uzdevums ir precizējams un saskaņojams ar pasūtītāju detalizēta projekta daļu iespējamo tehnisko un vizuālo risinājumu izvēles gadījumā). Taču no paša kritērija nav konstatējams, ko tieši Pasūtītājs vērtēs šī vērtēšanas kritērija ietvaros, par ko tiks samazināti vērtējuma punkti pretendenta piedāvājumam.
Iesniegumu izskatīšanas komisijas ieskatā Konkursa nolikumā, nepastāvot skaidri definētiem un konkrētiem nosacījumiem, par to, kas tieši tiks vērtēts kritērija ietvaros, Pasūtītāja iepirkuma komisijas vērtējums nebūs objektīvi pārbaudāms un salīdzināms, līdz ar to šāds kritērijs neatbilst Publisko iepirkumu likuma 51.panta piektās daļas noteikumiem. Senāts 2015.gada 2.aprīļa spriedumā lietā SKA-52/2015 9.punktā, atsaucoties uz Eiropas Savienības Tiesas 2005.gada 24.novembra sprieduma lietā C-331/04 24.punktu, ir norādījis, ka nozīme ir tam, lai visi apstākļi, ko līgumslēdzēja iestāde ņem vērā, izvēloties saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu, un, ja iespējams, to relatīvā nozīme būtu zināma potenciālajiem piedāvājumu iesniedzējiem brīdī, kad tie sagatavo piedāvājumus.