[1] par Iepirkuma nolikuma 2.1.5.punktu un 5.2.4.punktā ietverto pretendenta samaksāto nodokļu summas un neto apgrozījuma attiecības vērtēšanas kritēriju
Iepirkuma nolikuma 2.1.5.punktā noteikts, ka pretendentam, noformējot piedāvājumu, jāievēro Iepirkuma nolikumā noteiktās prasības un piedāvājumā jāietver pretendenta sagatavota izziņa par pretendenta samaksāto IIN un VSAOI summas un neto apgrozījuma attiecību 2017.gadā; ja pretendentam nav noslēgts finanšu gads, izziņa sagatavojama par periodu no nākamā mēneša pēc reģistrācijas mēneša līdz piedāvājuma iesniegšanas dienai.
No Iepirkuma nolikuma 5.2.4.punktā ietvertajiem vērtēšanas kritērijiem secināms, ka Iepirkuma 1., 2., 3. un 4.daļa ir ietverts vērtēšanas kritērijs - pretendenta samaksātais IIN un VSAOI uz 1 apgrozījuma euro 2017.gadā ir vismaz 0,16. Atbilstoši vērtēšanas metodikai, ja pretendenta samaksātais IIN un VSAOI uz 1 apgrozījuma euro 2017.gadā ir:
• 0,16 - tiek piešķirts 1 punkts;
• no 0,17 - 0,18 - tiek piešķirti 5 punkti;
• no 0,19 - 0,20 - tiek piešķirti 10 punkti;
• no 0,21 un vairāk - tiek piešķirti 20 punkti.
No iesnieguma izriet, ka Iesniedzējam nav saprotams tiesiskais un ekonomiskais pamats, pēc kādiem kritērijiem Pasūtītājs ir izvēlējies koeficentu. Tāpat Iesniedzēja ieskatā neloģiska ir prasība uzņēmumiem, kuriem nav noslēgts finanšu gads, iesniegt izziņu par periodu no nākamā mēneša pēc reģistrācijas mēneša līdz piedāvājuma iesniegšanas dienai.
Iesniegumu izskatīšanas komisija norāda, ka atbilstoši judikatūrai Publisko iepirkumu likuma 2.pielikuma ietvertajiem pakalpojumiem ir īpašs raksturs un pasūtītājam šo iepirkumu organizēšanā ir lielāka rīcības brīvība pretendentiem izvirzīto prasību noteikšanā, nekā iepirkuma procedūrās, kurās ir jāievēro visas Publisko iepirkumu likuma prasības (sk. Eiropas Savienības Tiesas 2011.gada 17.marta sprieduma lietā Nr.C-95/10 43.punktu). Līdz ar to, ņemot vērā, ka konkrētais iepirkuma priekšmets ir Publisko iepirkumu likuma 2.pielikumā ietvertais pakalpojums, iesniegumu izskatīšanas komisija ir ierobežota savā vērtējumā par nolikumā izvirzīto prasību lietderīgumu un samērību, bet tomēr prasībām ir jāatbilst Publisko iepirkumu likuma mērķiem, proti, tās nedrīkst būt diskriminējošas vai nepamatoti ierobežot brīvu konkurenci (Publisko iepirkumu likuma 2.panta 2.punkts).
Ievērojot minēto, iesniegumu izskatīšanas komisija norāda, ka uz Iepirkumu nav attiecināms un Pasūtītājam nav obligāts pienākums piemērot Publisko iepirkumu likuma 51.panta regulējumu. Konkrētajā gadījumā Pasūtītājs prasības attiecībā uz pretendenta finanšu darbību ir noteicis nevis kā atlases prasību, kurai neatbilstot pretendenta piedāvājums automātiski tiktu noraidīts, bet gan kā vērtēšanas kritēriju, kurā atkarībā no aprēķināmā koeficienta piedāvājumam tiek piešķirti punkti, savukārt neatbilstot minētajam kritērijam (koeficients mazāks kā 0,16) pretendenta piedāvājumam šajā kritērijā punkti netiek piešķirti. Turklāt arī Pasūtītājs ir pamatojis minētā kritērija iekļaušanu nolikumā, kā arī ir norādījis konkrēto koeficienta noteikšanas metodiku (sk. šī lēmuma [2.1] punktu).
Ievērojot minēto, kā arī to, ka minētais vērtēšanas kritērijs pēc būtības neliedz Iesniedzējam iesniegt piedāvājumu Iepirkumā, proti, tas nav atzīstams par konkurenci nepamatoti ierobežojošu, iesniegumu izskatīšanas komisija norāda, ka Iesniedzēja iesniegums šajā daļā nav pamatots.